اگر تا به حال مدير وبلاگي بوده باشيد حتما اين سوال به ذهتان رسيده كه به راستي فوت و فن وبلاگ نويس حرفه اي بودن در چيست، اصلا چيزي به نام وبلاگ نويسي حرفه اي وجود دارد يا بيشتر هياهوي سايت ها و وبلاگ ها به اين اصطلاح آب و تاب داده است، واقعيت مطلب اين است كه انجام هر كاري (كم و بيش) نياز به داشتن دانش آن دارد، وب نويسي نيز نتنها از اين قاعده مستثني نيست بلكه نمودي برجسته از آن است، وبلاگ هاي زيادي هر روز ايجاد و به روزرساني مي شوند اما به ندرت كاربردي و پرمخاطب مي گردند يا اگر هم مخاطبي داشته باشند، ثابت نيستند و ممكن است يك بار براي هميشه باشند! در اين مطلب به بررسي اين موضوع مي پردازيم.

اگر مي خواهيد از زحمتي كه براي نوشتن مطالب و مديريت وبلاگتان مي كشيد حداكثر نتيجه را داشته باشيد داشتن چند فاكتور و رعايت چند نكته كافي است تا شما را به يك وبلاگ نويس حرفه اي تبديل كند! البته گستردگي دنياي وب باعث مي شود تا راه ترقي و فراگيري چيز هاي جديد همواره گشوده باشد.
-

محتوا حرف اول را مي زند!

يك وبلاگ خوب در درجه اول بايد محتواي خوبي داشته باشد، مهم نيست در چه زمينه اي مي نويسيد، مهم اين است كه در هر كاري نهايت دقت و حوصله را به خرج دهيد تا مطالبي شايسته مخاطبان داشته باشيد، برخي فكر مي كنند نوشتن كار ساده اي است و صفحات وبلاگ ها و سايت ها خود به خود و به آساني ايجاد مي شوند اما وقتي خودشان قلم به دست مي گيرند براي نوشتن يك مطلب ساده ساعتها وقت صرف مي كنند! ايده ها و عناوين مطالب وبلاگتان را با نيازهاي مخاطبانتان تطبيق دهيد و سعي كنيد همواره خودتان مطلب بنويسيد و محتوايي جديد ايجاد كنيد، نه اينكه از اين و آن كپي برداري كنيد يا اگر هم اين كار را انجام مي دهيد حتما منبع و لينك آن را ذكر نمائيد؛ با اين كار به مخاطبانتان مي گوييد كه شما به اصول اخلاقي و حقوق پديدآورنده پايبند هستيد و اعتماد آنها به وبلاگ شما بيشتر خواهد شد؛ يكي ديگر از روش هاي ايجاد محتواي خوب ترجمه از زبانهاي ديگر به فارسي است، به عنوان مثال ترجمه از چندين سايت مرجع و ايجاد يك مقاله خوب.
-

صفحه بندي مطالب را در حد استاندارد قرار دهيد.

تعداد مطالب صفحه نخست و ساير صفحات وبلاگتان را در حد استاندارد قرار دهيد (به عنوان مثال 10 مورد)، وبلاگ هايي كه در صفحه نخستشان بعضا بيش از 30 مطلب را به مخاطبان نشان مي دهند، باعث بارگذاري ديرتر و حتي انصراف بازديدكننده از منتظر ماندن جهت بارگذاري كامل مي شوند.
-

html و css را ياد بگيريد.

- متاسفانه بيشتر دوستان وبلاگ نويسمان آگاهي چنداني از كدهاي پايه html و css ندارند و حتي با بروز مشكلات كوچك در وبلاگشان دست به دامن ديگران مي شوند يا به فرض قالب وبلاگشان را كامل عوض مي كنند؛ html زبان پايه برنامه نويسي وب است و يادگيري آن چندان زمان نمي برد، بيشتر قالبهاي امروزي نيز براي شكل دهي و فرمت بندي از css استفاده مي كنند كه يك زبان كمكي و استاندارد است.
-

استفاده از فونت و ظاهر استاندارد.

هميشه از يك فونت غالب و اندازه مناسب استفاده نمائيد، فونت هاي رنگارنگ و با اندازه هاي مختلف اگر با توجه به موضوع وبلاگتان غير ضروري استفاده شده باشند، حرفه اي بودن كارتان را زير سوال خواهد برد، روزنامه اي را تصور كنيد كه براي درج مطالبش از چندين فونت رنگارنگ استفاده مي كند، تصور شما از اين روزنامه چه خواهد بود؟!
-

اسكريپت هاي جاوا را در حد نياز استفاده كنيد.

برخي فكر مي كنند بايد وبلاگشان را با كدهاي جاوا اسكريپتي پر كنند تا كاربران را مات و مبهوت نمايند! تصور كنيد وارد وبلاگي مي شويد و به دنبال مطلبي هستيد، قبل از ورود چندين پيام خوش آمد و نظر دهيد و... ظاهر مي شود، در نوار وضعيت مطالبي مي آيند و مي روند، دور نشانه گر هزاران پرنده و چرنده در حركت هستند، پشت زمينه باراني مي بارد و... توصيه مي كنيم در استفاده از اين اسكريپت ها به حد نياز اكتفا كنيد.
-

از امكانات جانبي در حد نياز استفاده كنيد.

يكي ديگر از اشتباهاتي كه متاسفانه وبلاگ نويسان مرتكب مي شوند استفاده زياد از برنامه هاي سوم شخص است، برنامه هايي مثل سيستم آمارگير، كد ضرب المثل، پيج رنك، پخش موزيك و... اگر به تعداد كم استفاده شوند چندان مشكلي پيش نمي آيد ولي استفاده بيش از حد موجب كند شدن سرعت بارگذاري صفحه و ناهمگوني در وبلاگ مي شود، بيشتر اين ابزارها نيز لينك هاي غير استاندارد، تبليغاتي و پنهاني در خود دارند كه ممكن است رتبه شما را در موتورهاي جستجو كاهش دهد.
-

تبليغات بيش از حد در وبلاگ ممنوع!

وبلاگهايي كه تبليغات زيادي را در گوشه و كنار به مخاطبان نشان مي دهند يا از آنها براي كليك بر روي آگهي دعوت مي نمايند، از ديد بازديدكنندگان به وبلاگ هاي زرد تعبير مي شوند كه معمولا هدفي جزء تبليغات ندارند؛ بهتر است از آگهي هاي سايتهاي استاندارد، مرتبط و به حد نياز استفاده كنيد و حتما مكاني مشخص را به آن اختصاص دهيد تا اگر كاربران خواستند خودشان بر روي آنها كليك كنند، نه اينكه ناخواسته يا اجباري باشد.
منبع : webgoo.ir
بازدید : ۲۲ فروردين ۱۳۹۶ ۰۷:۱۱:۴۰ ادامهـ مطلبـ
+ برچسب‌ها : آموزش فوت و فن وبلاگ نويسي حرفه اي بلاگ 88،
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :

مطالب مشابه ��
ارزش هر انسان به اندازۀ تلاش و همت اوست. امام علی (ع)
فلاش بطرف بالا سرویس وبلاگدهی بلاگ 88

دانلود کتاب آموزش زیان رایگان به روش ابتکاری توسط مدیریت این سایتسرویس وبلاگدهی فارسی یا پارسی رایگان